Larenjit
-->

Larenjit Tedavisi (Gırtlak İltihabı)

Doç. Dr. Hayriye Karabulut ile iletişime geçebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Larenjit Tedavisi
Larenjit Tedavisi
Larenjit (Gırtlak İltihabı) Nedir? Larenjit Belirtileri ve Tedavisi
Larenjit Tedavisi

Larenjit (Gırtlak İltihabı) Nedir? Larenjit Belirtileri ve Tedavisi

Larenjit rahatsızlığı ses tellerinde meydana gelen enfeksiyona verilen isimdir. Bu noktada son dönemlerde hava kirliliği ve sigara kullanımının da artması ile sıklıkla rastlanmaya başlamıştır. Bu gibi rahatsızlıklarda tedavi yöntemleri oldukça pratik olsa da tedavi kadar koruyucu önlemlere de dikkat edilmesi gerekir. Koruyucu önlemler ile rahatsızlığın nüksetmesini direkt olarak engelleme imkanını yakalayabilirsiniz.

Sebepleri Nelerdir?

Larenjit rahatsızlığı neden ortaya çıkar sorusunun yanıtını arıyorsanız şu kriterlere bir göz atmalısınız;Soğuk algınlığı sebebi ile boğaz ve ses tellerine kadar inen sorunlar meydana gelebiliyor.Reflü rahatsızlığı kişilerin mide asidinin kontrolsüz bir biçimde mide kapağından kaçarak boğaz yoluna ulaşmasıdır. Bu asit sebebi ile ses tellerinde de sıkıntılar meydana gelebiliyor. Ses tellerinin tahriş edilmesi asit sebebi ile kalıcı hasarlara dahi sebebiyet verebilir.Ses tellerinin çok bilinçsiz yükseltilmesi ve alçaltılması sonucunda da ses tellerinize zarar verebilirsiniz. Özellikle öğretmenlerde bu sorun sıklıkla ses teli enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir.

Koruma sürecinde bu unsurlardan ve temel sebeplerden uzak durarak kısa sürede ilaç yüklemesi yapılması yerine vücudun bağışıklığını yüksek tutmak daha mantıklı olacaktır. Koruyucu önlemler sonuç vermezse ilaç tedavisi oldukça etkendir.

Reflüden Kaynaklı Larenjit

Larenjit rahatsızlığı ve tedavi yöntemi incelendiği zaman bazı hastalıklardan kaynaklanan unsurlarda çift kademeli tedavi uygulandığını fark edebilirsiniz. Örneğin bu durumda öncelikle reflünün tedavi edilmesi sağlanır bunun hemen sonrasında ses tellerinin tedavi sürecine başlanır. Çift kademeli tedavinin sonuç vermesi için reflü ve mide asidi sorununun kontrol altına alınması gerekir.

İstirahata Dikkat!

Sorunun çok sıkıntılı olmadığı durumlarda sadece istirahat ederek bile larenjitin iyileşmesi mümkündür. Bu nedenle sorun yaşanmaması için istirahata dikkat edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Ses kullanımının minimize edilmesi ya da küçük ses ile konuşulması da uzmanlar tarafından önerilir.

Sigarayı Bırakın

Larenjit ve farenjit gibi rahatsızlıkların en temel sebeplerinin başında sigara kullanımı gelir. Sigara hem hastalığın temel sebebidir hem de iyileşme sürecinin en düşük seviyeye çekilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini zayıf kılan bu alışkanlığın bırakılması tavsiye edilir.

Copyright © Doç. Dr. Hayriye Karabulut | Tüm Hakları saklıdır. Bu sitenin içeriği, tasarımı ve yazılımı telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin olmadan kullanılamaz.Sitemizde yar alan yazı ve görseller, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi yerine geçmediği gibi yasal sorumluluk da taşımamaktadır.