Ses Bozuklukları
-->

Ses Bozuklukları Tedavisi

Doç. Dr. Hayriye Karabulut ile iletişime geçebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Ses Bozuklukları Tedavisi
Ses Bozuklukları Tedavisi
Ses Bozuklukları Tedavisi
Ses Bozuklukları Tedavisi

Ses Bozuklukları Tedavisi

Ses bozuklukları son senelerde dış etmenlerin daha da şiddetlenmesi ve sıkıntılı hale gelmesi ile beraber sıklıkla görülmeye başlamıştır. Hava kirliliğinden sigara kullanımına kadar çeşitlendirilebilecek olan bu ses bozuklukları kişilerin günlük hayatını olumsuz yönde etkilerken özgüven eksikliğine dahi sebebiyet verebilir. Durumun herhangi bir fizyolojik sebebi bulunuyorsa öncelikle bunun ortadan kaldırılması daha sonrasında terapiler ile telaffuz aşamasının tamamlanması gerekir.

Ses Kısıklıklarına Dikkat!

Ses bozuklukları kişilerin aynı zamanda bazı temel seviyede hastalıklarının habercisi olabilir. Vücudunuzdan gelen sinyalleri kesinlikle ikinci plana atmamalı ve her birini detaylı bir biçimde incelemelisiniz. Ses bozuklukları tedavisi görmeniz gerekir mi?;

Ses kısıklıklarının ortadan kaldırılması için kişilerin özellikle gırtlak ve burun sağlıklarının yerine olması gerekir. Bu konuda meydana gelen en ufak bir geniz eti sorununun dahi ses konusunda sıkıntıları da beraberinde getirdiği fark ediliyor.

Ses kısıklıkları aynı zamanda gırtlak kanseri gibi önemli hastalıkların da habercisi olabilir. Tabi iki bir ses kısıklığının gırtlak kanseri habercisi olarak addedilmesi için en az 3 hafta boyunca devam etmesi gerekir.

Geniz Eti Problemleri

Geniz eti oluşumlarının direkt olarak ses tonunda ve konuşma konusunda sıkıntı çıkarabileceği fark ediliyor. Geniz eti problemlerinin aşılması için ses bozuklukları tedavisi gerekebilir ve küçük cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir. Etin alınmasının sonrasında hem nefes alma güçlükleri ortadan kalkacak hem de sesinizi doğal tonuna ulaşacaktır.

Burun Eğrilikleri

Solunum sistemi unsurlarında meydana gelen herhangi bir deformasyonun ya da sorunun direkt olarak konuşma ve ses alanında sıkıntılara sebebiyet verdiği görülüyor. Burun eğriliği hem nefes almayı zorlaştırır hem de konuşma konusunda genizden konuşma etkisi verir. Ayrıca gece uykularının kalitesini de düşürür. Bu alanda cerrahi müdahaleye KBB uzmanları ve estetik cerrahlar karar verecekti

Telaffuz Çalışması

Ses bozuklukları tedavisi tamamlanmasından sonra konuşmanın daha nitelikli bir hale getirilmesi için telaffuz alanında da yardım alabilirsiniz. Bu sorunun ortadan kaldırılması için telaffuz sorunlarının giderilmesi adına grup ya da dil terapileri söz konusu olabilir.Bu grup terapilerinin sonrasında hem konuşma konusunda özgüven kazanılması hem de hastalıklar sebebi ile yaşanan telaffuz sorunlarının giderilmesi için adımlar atılabilmektedir.

Copyright © Doç. Dr. Hayriye Karabulut | Tüm Hakları saklıdır. Bu sitenin içeriği, tasarımı ve yazılımı telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin olmadan kullanılamaz.Sitemizde yar alan yazı ve görseller, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi yerine geçmediği gibi yasal sorumluluk da taşımamaktadır.